Kārklu dzīvais žogs
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Kārklu vicu pasūtījumus pieņemam no 1. marta.

Stādīšanas prasības

Lai kārklu žogs labi ieaugtos, uzmanība jāpievērš stādīšanas laikam – sēta veidojama agri pavasarī, tūlīt pēc sniega nokušanas un zemes atsalšanas, jo svarīgs faktors ir augsnes mitrums. Šāda dzīvā žoga radīšanai labi izstrādāta melnzeme nav obligāta, tomēr sagatavot augsni, to uzirdinot, būtu nepieciešams, lai stādāmajam materiālam būtu vieglāk ieaugties.

Kā to dara?

Tiklīdz zeme pēc ziemas atsalusi, vicas precīzi sprauž zemē 50 grādu leņķī pret augsnes virsmu apmēram 20-25 cm dziļi. Lai žogu varētu sapīt vicas sprauž pretējos virzienos. Iespraustās vicas sakrusto – sapin, lai veidotos rombi, krusteniskās vietas sastiprinot ar stieplīti. Lai dzīvais žogs būtu pietiekami blīvs uz metru sprauž līdz 10 vicām. Lai sākotnēji neapsakņotās vicas labāk turētos, stabilitātei ik pēc pieciem sešiem metriem ierok mietus un starp tiem novelk divas stieples 50 un 100 cm augstumā virs zemes. Pie šī balsta piestiprina jaunizveidoto pinumu. Darbu pabeidzot var rīkoties pēc ieskatiem – nogalotņot vicas vienādā augstumā vai arī ļaut tām augt taisnām uz augšu, lai pēc tam turpinātu pīt, atkal sastiprinot ar stiepli.

Kopšana

Šāds dzīvais žogs prasa mazāk pūļu. Ja tīkamāka ir dabiskā forma, var pielīdzināt tikai galotnes, bet ja ir vēlme veidot ko interesantāku, iespējams žogam piedot kādu netradicionālu formu. Šāda žoga mūžs var sasniegt 30 gadus. Ja rodas situācija, ka no žoga kāda iemesla dēļ jāatbrīvojas, pietiks ja pavasarī, kad izplaukušas lapas, kārklus nopļaus un žoga vietu apstrādās ar frēzi, kas sarauj sakņu sistēmu. Nākamajā gadā kārkli vairs neataugs.

Citas iespējas

No lunkanajām kārklu vicām, izmantojot tikai stiepli, var sapīt iedomāta priekšmeta karkasu – tas var būt krēsls, arka, sols, kāda dzīvnieka siluets. Galus tāpat kā žogam iesprauž zemē. Kārkli ieaugs un salapos. Zaļā skulptūra, to regulāri kopjot – apcērpot, zaļo gadiem ilgi. Šādi zaļie objekti ir ārkārtīgi populāri Dānijā un Vācijā.


Copyright © Olaines kokaudzētava

 .